Допусти Господу да преобрази твој живот! Долази сваке недеље на Литургију годину дана и видећеш промену! Редовна богослужења у нашем храму су:

  • Суботом Вечерње од 19.00 до 19.45

    Недељно Васкршње Јутрење од 8.00 до 9.00

  • Недељна Света Литургија од 9.00 до 10.20

  • Празником који је у календару означен црвеним словом света Литургија у 9.00

  • На Задушнице Св заупокојена Литургија са поменом за упокојене у 8.30

  • О НАМА

    Наша парохија се налази под јурисдикцијом Српске Православне Цркве и дио је Митрополије аустралијско-новозеландске. На свакој Литургији ми помињемо свог епископа, а епископ српског патријарха, а патријарх све православне Патријархе на цијелом свијету. Тако у тајни Литургије, ма колико били мали, и ма колико нас мало било, ми учествијрмо у небеској Тајни и чинимо дио огромне свјетске породице Православних црква која обухвата четрнаест чланова са преко 270 милиона вијерника.

    • За све информације или да закажете било који обред, помен или састанак обратите се оцу Бранку на brankobos@gmail.com или на тел 0411 750 882

    Историја парохије

    Наш парохијски храм посвећен је Светом Јовану Крститељу те храмовну славу прославља 20. (7) јануара сваке године. Налази се у приморском граду Волонгонгу, а парохија је основана актом одобрења Његове Светости патријарха српског г. Германа 24. маја 1960. године, након што је претходно, 27. марта исте године одржана оснивачка скупштина. Од тада је убрзано кренуо раст и развој ове парохије: купљен је плац на адреси 82 Kenny Street, Wollongong који је убрзо отплаћен, саграћена је привремена капела, а 10. октобра 1976. освећен је и диван храм у, и око којег се и данас сабирамо. Парохију су опслуживали многи свештеници: отац Душан Поповић, Божидар Арчон, Славко Нићетин, Родољуб Илић, Живко Поповић, Љубомир Вучуровић, Јован Вукадиновић, Станко Милосвљевић, Милан Збиљић, а тренутни парох је О. Бранко Босанчић. Председници црквене општине били су: Драгић Стефановић, Милутин Шућур, Милан Делић, Гојко Вујић, Перко Гачевић, Милан Маравић, Ђуро Бабић, Љубомир Михајловић, Живољуб Лечић, Љубомир Делић, Саво Рашковић, Живорад Тимотић, Милан Сладаковић, Љубомир Крајновић и Милован Даљац. Парохија и Црквена општина под својим окриљем имају организовано Коло српских сестара, Парохијску школу,Пензионерско друштво, Катихетску школу за некрштене. Периодично се одржава Васкршња радионица за децу, дружење за омладину и старије, те годишњи фолклорни фестивал “Весели Опанци”.

    Више о свему можете наћи на енглеском овде

  • БОГОСЛУЖЕЊА И ОБРЕДИ

    Недељна света Литургија почиње у 9.00 ујутру, Пре тога служи се Јутрење са почетком у 8.00

    Суботње Вечерње у 19.00 часова

    Празником који је у календару означен црвеним словом Литургија почиње у 9.00 ујутру.

    У току Часног поста Пређеосвећена света Литургија служи се сриједом у 19.00 часова

    На сваке Задушнице света заупокојена Литургија служи се са почетком у 8.30 ујутру

    КРШТЕЊА

    Крштење можете заказати директно код оца Бранка позивом на број телефона 0411 750 882

    Крштење свако мора схватити веома озбиљно јер је у питању Света Тајна којом особа постаје члан Православне Цркве Христове. Зато правила Цркве и налажу озбиљну припрему. У раној Цркви припрема тј. катихумененат је трајао три године. Уколико се крштава дијете припремају се родитељи и кумови те у договору са свештеником као духовним оцем обично је потребно да се проће кратки курс значења, симболике и важности свете тајне крштења и миропомазања. Канони Цркве изричито осуђују и забрањују крштења без претходне припреме, упућивања и понирања у Тајну Христа и Цркве. Након самог дана када се изврше свете Тајне крштења и миропомоазања треба знати да са тим света Тајна није завршена све док год се новокрштени и не причести. Зато је потребно да родитељи и кумови доведу дијете на следећу недељну свету Литургију када новокрштени први приступа светој Чаши да се причести.

    За крштење је потребно:

    • Молитвена и духовна припрема те упознавање са основама Православне вјере

    • Бијело платно или пешкир

    • Свијећа од чистог пчелињег воска

    • Маслиново уље

    • Флаша литургијског црквеног вина за причешће које се може купити у цркви

    ВЈЕНЧАЊА

    Да бисте заказали вјечање назовите оца Бранка на 0411750882

    За све будуће брачне парове постоји предбрачни курс од најмање шест недеља који сви морају да прођу.Курс се обично одржава за вријеме Часног поста, али по потреби и чешће и у друго доба године. Курс садржи основе Православне вјере и седмично обрађује сљедеће теме: 1) Комуникација у браку; 2) Конфликти и модели рјешавања несугласица и проблема у комуникацији; 3) Интимност у браку; 4) Финансије; 5) Природно планирање породице; 6) Обред вјенчања у Православној цркви, текстови, ритуали, симболика и значење

    За вјенчање је потребно:

    • Молитвена и духовна припрема будућих супружника да се науче молити једно са другим и једно за друго

    • Српско платно за везивање руку

    • Литругјиско вино које се може набавити у цркви

    • Бурме

    • Заједничка чаша

    По аустралијском закону свештеник је истовремено и матичар који региструје брак код релевантних институција ( New South Wales Births, Deaths and Marriages Registry). Уколико желите свештеник може и да аплицира за званични вјенчани лист, што подразумијева одређену надокнаду по цјеновнику самог Матичног уреда Новог Јужног Велса.

    САХРАНЕ, ОПИЈЕЛА И ПОМЕНИ ЗА УПОКОЈЕНЕ

    Уколико је очигледно да ће особа умријети треба звати свештеника док је још у свјесном стању. Свештеник ће објаснити важност измирења како нико не би умро, а да се претходно није измирио са сваким. Затим ће га исповједити и причестити.
    Када наступи смрт прво се зове свештеник да дође и изврши молитвени помен и све што је потребно по правилима Православне црке.

    Опијело се врши у храму, ујутру, а прије тога увече, по договору, могуће је да се у погребном предузећу или у самој цркви такође изврши молитвени помен у ужем кругу породице како би се дала прилика најближим да се у молитвеној атмосфери опросте од свог новопредстављеног ближњег.

    За опијело је потребно:

    • Молитва свих за новоупокојену особу

    • Кољиво

    • Вино

    • Вино и уље (пола-пола, помијешано у једној флаши)

    • Погача (ако је локлани обичај)

      Остало није потребно, али ако постоје локлални обичаји о њима треба разговоарати са свештеником.

      Молтвени помени се дају:

    • Трећи , седми, девети и четрдесети дан

    • Пола године

    • Годишњица

    • Сваке задушнице (донијети кољиво и списак имена свих упокојених)

  • УКЉУЧИТЕ СЕ...

    Наша парохија има неколико подружних организација путем којих свима даје прилику да пронађу оно што им је потребно. Не желимо да се осјећате усамљено и зато вас позивамо да се укључите у неку од организација. То ће помоћи не само нама него ће много значит и вама или вашој дјеци.

    СРПСКА ПАРОХИЈСКА ШКОЛА

    Основана одмах по оснивању парохије јер је и назив парохије био управо “црквено-школска оптина”, наш примарни задатак је образовање. Ми смо мали народ и не можемо се са другима такмичити у радној снази (јер су многи други просто већи) али можемо по образовању. Наша школа нуди свеобухватан програм за развој и напредак дјеце. Најважније је правилно устројити душу јер ће правилно устројена душа издржати све, а неправично устројена душа неће издрђати ништа што јој овај живот буде бацио у лице.

    Школа има три предмета:

    • Српски језик са српском историјом и културом

    • Основе православне вјере (Вјеронаука)

    • Фолклорне игре

    Сав дјеца су обавезна похађати све предмете. Настава се одржава сваког петка поподне од 17.00 до 21. 00 час зависно од узраста дјеце.

    Школа се финансира од доприноса родитеља и додатних средстава која издваја црквена општина.

    За више информација обратите се:

    • Оцу Бранку на тел: 0411 750 882 или на имејл: brankobos@gmail.com

    • Учитељици Милици на тел 0422 821 251 или на имејл: milicaz@hotmail.com

    • Драгану Петковићу, координатору, на тел: 0403 506 575

    К ОЛО СРПСКИХ СЕСТАРА - КОСОВКА ДЕВОЈКА

    Коло српских сестара је хуманитарно удружење основано у Београду 1903. године, а при нашој парохији 1968. године.

    Сврха постојања Кола је помоћ угроженима и организовање хуманитарних акција, а у свакодневном животу парохије сестре организује недељна дежурства да би се након сваке свете Литургије спремило послужење: кафа, колачи и слично.

    Слава Кола српских сестара је Ваведење Пресвете Богородице, 4. децембра сваке године или у недељу која је ближа празнику.

    Да бисте се укључили назовите Сандру Фланаган-Одак на тел: 0477 926 996 или на имејл: odaksandra@gmail.com

    ПЕНЗИОНЕРСКО ДРУШТВО

    Сваког Четвртка ујутру у нашој сали се окупљају пензионери. Играју друштвене игре, разгпварају се, друже и на крају заједно ручају. Ово је тренутно под покровитељством организације MCCI и за све информације можете се јавити Власти Сладаковић на тел 0401 007 470

    Јавите се унапријед јер понекад пензионери иду на ручак у локални клуб или аутобусом на излет или екскурзију.

    ЦРКВЕНИ ХОР

    Пробе хора су сваког уторка од 6 до 8 увече. Уколико волите да пјевате дођите! Хор увјежбава диригенткиња Драгана Милановић из Сиднеја.

    Јавите се оцу Бранку на тел: 0411 750 882

    ВЈЕРОНАУКА НА ЕНГЛЕСКОМ

    Сваке сриједе од 8 увече у сали (или се можете укључити и путем зума) одржава се вјероаука на енглеском. Orthodox Bible studies

    ФОЛКОРНА ГРУПА ЗА ОДРАСЛЕ

    “НИКАД НИЈЕ КАСНО”

    Уколико не знате да играте српско коло дођите на пробе и научићете. Кореограф је Јована Боговац, а пробе су сваког понедељка увече. Јавите се Јовани на тел: 0448 855 815